Heroheader

Komunitní energetika

Komunitní energetika

Komunitní energetika je v poslední době časté a moderní slovo v médiích, ministerstev, distributorů. Hodně se o komunitní energetice píše na webu ASOCIACE KOMUNITNÍ ENERGETIKY ČR (akecr.cz).

Byl jsem na konferenci Smart Energy Forum 2022 – 8. ročník mezinárodní konference a výstavy, kde se tomuto tématu intenzivně věnovali.

Přesto, jak jsem seděl na té konferenci, tak mi stále unikala pointa, myšlenka, co je zatím. Chápu, že je hezké si v rámci obce na fotbalovém stadionu vyrobit elektřinu z FVE a pak v noci s touto elektřinou rozsvítit světla v obci. Chápu, že když komunitní energetika frčí v Německu, tak to asi nebude nesmysl.

Přesto mi stále unikala pointa toho, co a proč se to celé vlastně děje. Proč by měl fotbalový klub prodávat elektřinu obci za pár Kč, když jí může prodat dráž na spotu? Proč se to celé děje.

A pak mi to asi celé došlo:

V principu se nacházíme na začátku velké transformace energetiky, na decentralizaci energetiky, kdy již nebudou obrovské uhelné elektrárny (nebude uhlí), (nestačíme ani to nemá smyls rychle postavit velké jaderné elektrárny). Energetické technologie postoupili již tak daleko, že každý, kdo bydlí má střechu pozemek a je schopen si vyrábět energii sám.

A pak je hned v druhém kroku, když už jí budu mít, tak s ní mohu zářit dál nakládat, prodávat, nakupovat klidně i ve spotu.

A k tomu potřebuji distribuční sítě, kde je jedno, zda jsem zrovna zákazník Typu ČEZ Temelín anebo Alois Láska 10kWp FVE s přebytkem 5kWh/den, který chci prodat sousedovi za lepší peníze než z Temelínu, neboť Temelín je 150 km daleko.

Tudíž se nacházíme na začátku transformace, kdy „dráty“, budou zpřístupněny nejen velkým hráčům vyrábějící energii, ale i drobný, výrobcům. Je to stejný případ, jako když docházelo k transformaci Českých drah, kdy se oddělili koleje od mašinek a ejhle máme na kolejích nyní konkurenci Student Agency, Leo Expres a další.

To samé započne od 1.1.2023 s novým energetickým zákonem, kde s nejvyšší pravděpodobností přes různé distribuční sazby se začne uvolňovat prostor pro malé zdroje a prodej energie mezi malými subjekty.

Jak přesně toto bude probíhat se aktuálně neví, i sami autoři těchto změn nepředstavili přesná schémata, ale prezentují to takto: „pojďme do toho, musíme nastartovat změnu, kterou budeme během času korigovat, podle toho, jak se to bude chovat“.

Plně chápu jejich nadšení a záměr, neboť v principu nám nic moc nezbývá. Jsme napojení na zdroje informací, abychom mohli svým klientům a zákazníkům sdělovat aktuální informace, jak se trh s energiemi a službami vyvíjí. Nabízet pak zákazníkům řešení, jak ještě lépe využívat zdroje energie, naší firmou postavené.

Již v současné době nabízíme možnost spotových cen nákupu/prodeje elektřiny. Tzn. V případě vysoké ceny na burze prodávat elektřinu, vybíjet baterie, v době nízkých cen, nabíjet baterie.

Systémy, které aktuálně stavíme, jsou dostatečně flexibilní, abychom v budoucnu mohli udělat změny vzhledem k aktuálním legislativním ale i ekonomickým změnám. Už se těšíme na to, jak si ze střechy firmy budete moci posílat energii do svého RD anebo svým rodičům do bytu.

O společnosti ENESO

Společnost ENESO byla založena v roce 2009, již od svého vzniku podniká v oblasti projekce-realizace-servis fototermických a fotovoltaických solárních systémů, elektronických zabezpečovacích systémů, GSM kamer a vytápění. Solární panely slouží pro celoroční ohřev vody v domácnostech a jsou navrženy tak, aby využily maximálně dopadající sluneční záření po celý rok a zároveň byla co nejrychleji vrácena počáteční investice.

Více o společnosti EneSo

14

let na trhu

342

realizovaných
zakázek

224

spokojených
klientů


Spolupracujeme s těmito společnostmi

Přispíváme a podporujeme

Eneso s.r.o.

Sídlo: Žitavská 56/50, 460 01 Liberec (mapa)

Kancelář Praha: Podnikatelská 565, 190 11 Praha 9 - Běchovice (Areál BĚCHOVICE KKIG budova 10A) (mapa)

Kancelář Brno: Božetěchova 133,
612 00 Brno - Královo Pole (mapa)

Jednatel: Ing. Alois Láska, Ph.D.

Telefon: +420 605 502 676

Email: alois.laska@eneso.cz

IČ: 22772804 │ DIČ: CZ22772804

Spisová značka:
C 30960 vedená u Krajského soudu v Ústí nad Labem

Chcete se zeptat? Napište nám...

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: