Ukládání energie do vodíku
Pokud pokryjeme všechny střechy FVE panely, budeme mít 2x více elektrické energie, než aktuálně potřebujeme. Citujeme od firmy Solar Impulse Foundation: Clean and profitable solutions for the environment, která vyvinula letadlo na sluneční pohon, které obletělo svět Solar Impulse.
Potíž je však v rozložení elektrické energie v čase, kdy nejvíce energie je v létě a nejméně v zimě. V zimě však naopak v našich zeměpisných šířkách potřebujeme nejvíce energie na vytápění.
Aktuálně tudíž není problém s výrobou čisté obnovitelné energie, ale jejím umístěním ve správný čas na správném místě.
Tato myšlenka jen směřuje k tomu, že klíčové je akumulace energie a její decentrální výroba.
Byl jsem velmi mile překvapen, že už v současné době existují české firmy, které dokáží pracovat s vodíkovou technologií, která je prvním reálných, hmotným příkladem tzv. mezisezóního uložiště.
Vyrobenou EE lze převést pomocí již komerčně dostupných elektrolyzérů na vodík, ten pak skladovat opět v komerčně dostupných, těsných tlakových nádob a pak v období nedostatku energie opět převést vodík na elektřinu na teplo pomocí opět komerčně dostupných palivových článcích.
Navázali jsme kontakt s českými „integrátory“ vodíkové technologie
- Devinn z Jablonce nad Nisou DEVINN: Inovacemi měníme svět automotive a energetiky
- HydrogenSystems s.r.o. z Brna www.hydrogensystems.cz
Jejíž cílem je připravit se na blízkou budoucnost ohledně ukládání přebytečné energie z FVE systémů a aktivně jít budoucnosti napřed.
Naše aktuálně stavěné energetické systémy jsou dostatečně otevřené, aby byly možné je rozšířit o vodíkové mezisezóní uložiště – tedy pojmout teplo a elektřinu do sebe a distribuovat jí do současných rozvodů tepla a elektřiny. V blízké budoucnosti budeme nabízet malé mezisezonní uložiště na bázi H2.
Současná cena vodíkové technologie je sice vysoká, ale už ne astronomická (vesmírné technologie). Tudíž pokud se případná energetická krize zhorší, je toto zatím jediná reálná cesta k mezisezónímu ukládání elektrické energie.
O společnosti ENESO
Společnost ENESO byla založena v roce 2009, již od svého vzniku podniká v oblasti projekce-realizace-servis fototermických a fotovoltaických solárních systémů, elektronických zabezpečovacích systémů, GSM kamer a vytápění. Solární panely slouží pro celoroční ohřev vody v domácnostech a jsou navrženy tak, aby využily maximálně dopadající sluneční záření po celý rok a zároveň byla co nejrychleji vrácena počáteční investice.
Více o společnosti EneSo14
let na trhu
342
realizovaných
zakázek
224
spokojených
klientů
Eneso s.r.o.
Sídlo: Žitavská 56/50, 460 01 Liberec (mapa)
Kancelář Praha: Podnikatelská 565, 190 11 Praha 9 - Běchovice (Areál BĚCHOVICE KKIG budova 10A) (mapa)
Kancelář Brno: Božetěchova 133,
612 00 Brno - Královo Pole (mapa)
Jednatel: Ing. Alois Láska, Ph.D.
Telefon: +420 605 502 676
Email: alois.laska@eneso.cz
IČ: 22772804 │ DIČ: CZ22772804
Spisová značka:
C 30960 vedená u Krajského soudu v Ústí nad Labem
Chcete se zeptat? Napište nám...