Heroheader

Rekuperace

Rekuperace

Proč využít rekuperaci

Rekuperace a podlahové vytápění jsou 2 systémy, které zásadně doporučujeme jako absolutně prioritní v případě novostavby. Všechny ostatní dražší systémy jako TČ, FVE, FT, které nás hlavně živí se vždy dají nějakým způsobem dodělat do stávajícího domu.

Proč toto doporučení, kterým si částečně „obchodně“ protiřečíme a mluvíme proti sobě? Chceme dělat smysluplné a správné věci.

Číst více Postup realizace rekuperace?

Čím více zateplujeme stavby, čím více těsnější a lépe zaizolovaná okna s dvojskly, trojsky, plněné argonem používáme, čím více zaděláváme jakékoli škvírky v obálce domu, tím více se v principu zavíráme do „plastové“ ponorky, která přestává dýchat. Tím pádem, pokud se do takovéto ponorky zavřeme, všechen vydýchaný vzduch, všechna vlhkost ze sprchování, vaření zůstává spolu s námi v domácnosti. Ano můžete si otevřít okno a vyvětrat si…. Ale proč jste si kupovali drahá trojskla s argonem, když pak je dáte na mikro ventilaci? To jste si rovnou mohli koupit obyčejná dvojskla.

Před 12 lety kdy jsme v tomto oboru začali podnikat, tak jsme si říkali, rekuperace, rekuperace, co to je, velké trubky, vozíme vzduch v montážní dodávce a pořád jsme nerozuměli tomu, proč je to tak podporované a legislativně tlačené. Až postupem času, a i po nákupu měřáku CO2 – oxidu uhličitého jsme pochopili, jak moc důležitá je rekuperace v moderních novostavbách.

Osobně bych si troufl tvrdit, že až polovina manželských hádek v domácnostech je z vydýchaného vzduchu. Kupte si obyčejný měřák CO2, dejte si ho doprostřed obýváku, vyvětrejte a sledujte, jak se Vám bude měnit koncentrace CO2 vzhledem k tomu, jak v místnosti žijete. Budete překvapení, jak při koncentraci 1000ppm už začnete být unavený a ospalí. 1000ppm je cca 1-2 hodinu ve 2 osobách v obývacím pokoji! Při koncentraci 1500ppm Vás začne bolet hlava a začnete být nervózní.

Vy pak začnete hledat příčiny toho, proč Vám je tak nepříjemně a místo toho, abyste si vyvětrali, tak si najdete nejbližšího, abyste mu vynadali za něco, co Vás jinak irituje...

Vzpomeňte si na to, když se někam vrátíte z venku z čerstvého vzduchu a vejde do místnosti s více lidmi a řeknete, jak tam mají špatný vzduch a ať si vyvětrají. Vy v místnosti se špatným vzduchem necítíte jeho kvalitu a toto se děje ve všech novostavbách, rekonstrukcích, zateplení, výměně oken, které nemají rekuperaci. Většinu výměny vzduchu zajišťovali stará okna, která v případě jejich výměny za nová a jejich utěsnění.

Nabízíme návrh, projekt, zajištění dotace Nová Zelená Úsporám pro jak centrální rekuperace, které jsou vhodné do novostaveb, tak i decentrální lokální které jsou vhodné tam, kde již nové rozvody vzduchu nelze realizovat.

Podívejte se na naše referenční stavby, kde je vidět postup montáže rozvodů, jak centrálních, tak decentrálních rekuperačních jednotek.

Rozvody vzduchu, které mají povětšinou dimenzi potrubí min. 100 mm v průměru anebo rozvody teplovodních potrubí v podlaze se dají těžko začít a dokončit ve stávajícím domě, tedy pokud se nechcete na čas vystěhovat. Proto v novostavbách zásadně doporučujeme instalace nejdříve rekuperace než FVE.

Samozřejmě rekuperace také šetří energie, vyfukovaný odpadní vzduch předehřívá nasávaný studený čerstvý vzduch. Dochází k úspoře energií – úspoře primární energie podle, které jsou dnes vystavované PENB pro novostavby a přes které jsou nyní rekuperace nutné, abyste získali stavební povolení.

My však považujeme jako hlavní přednost rekuperace ne úsporu energií, ale zajištění zdravého prostředí pro život.

Postup realizace rekuperace

Nabízíme možnosti spojení rekuperace s termostatem podlahového topení, které umí měřit i koncentraci CO2.

Nejjednoduší řízení – rekuperace jen vyměňuje vzduch větrá.

Standartní řízení - rekuperace s čidlem teploty a čidlem koncentrace CO2 větrání podle aktuální teploty a dosažené koncentrace CO2 v referenční místnosti.

Plné řízení - rekuperace, kterou nabízíme, sbírá informace o koncentraci z jednotlivých pokojů z termostatů podlahového vytápění s čidlem CO2 a větrá podle nejvydýchanější místnosti. Představte si rodinu s malým dítětem, kde na noc jdou všichni spát do ložnice. Tato ložnice je brzy vydýchaná, ale pokud rekuperace o této místnosti neví, neboť má umístěný jedno referenční čidlo v obýváku, tak jen minimálně provětrává dům.

  • Nejdříve musíme stanovit, zda se bude jednat o centrální nebo decentrální rekuperační jednotku (bude moci udělat rozvody vzduchu? Vejdou se nám do interiéru, skladeb podlah stropů?)
  • U centrálních jednotek, budeme jen větrat anebo budeme moci použít budované rozvody i pro případné dotápění anebo ve spojitosti s TČ i možnost chlazení/přichlazování?
  • Návrh rozvodů a rekuperační jednotky
  • Návrh řízení – budou použity čidla CO2 ano / ne nebo i lokální zónové termostaty i s čidly CO2 – plné řízení
  • Stanovení rozpočtů pro různé varianty
  • Montáž rekuperace a příslušných rozvodů
  • Spuštění
  • Zregulování systému! (podle projektu)
  • Předání a zaškolení

Nabízíme ve spojitosti s instalací tepelného čerpadla a podlahového vytápění i možnost chlazení/přichlazování. Tepelné čerpadlo umí v principu i chladit bez příplatku. Je možné použít podlahové vytápění a rozvody vzduchu pro přichlazovaní. Nejedná se o plnohodnotné nahrazení klimatizace, ale dům dokáží aktivně zchladit na přijatelnou teplotu (referenční dům na Jižní Moravě u Brna)

Nezávazně poptat

O společnosti ENESO

Společnost ENESO byla založena v roce 2009, již od svého vzniku podniká v oblasti projekce-realizace-servis fototermických a fotovoltaických solárních systémů, elektronických zabezpečovacích systémů, GSM kamer a vytápění. Solární panely slouží pro celoroční ohřev vody v domácnostech a jsou navrženy tak, aby využily maximálně dopadající sluneční záření po celý rok a zároveň byla co nejrychleji vrácena počáteční investice.

Více o společnosti EneSo

14

let na trhu

342

realizovaných
zakázek

224

spokojených
klientů


Spolupracujeme s těmito společnostmi

Přispíváme a podporujeme

Eneso s.r.o.

Sídlo: Žitavská 56/50, 460 01 Liberec (mapa)

Kancelář Praha: Podnikatelská 565, 190 11 Praha 9 - Běchovice (Areál BĚCHOVICE KKIG budova 10A) (mapa)

Kancelář Brno: Božetěchova 133,
612 00 Brno - Královo Pole (mapa)

Jednatel: Ing. Alois Láska, Ph.D.

Telefon: +420 605 502 676

Email: alois.laska@eneso.cz

IČ: 22772804 │ DIČ: CZ22772804

Spisová značka:
C 30960 vedená u Krajského soudu v Ústí nad Labem

Chcete se zeptat? Napište nám...

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: